MARTIN SPROCKET CQD36051X45 Drum Pulley, Quarry Duty, 36 Inch O.D., 4.5 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€8,986.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 51" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 36" |
| Outside Diameter | 36" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Quarry Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 838.8 |
| Ship height (cm) | 129.54 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 91.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Type | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CQD20026X45 | 20" | 26" | Quarry Duty | Steel | €3,217.16 | |
| CQD20051X45 | 20" | 51" | Quarry Duty | Steel | €4,476.77 | |
| CQD30038X45 | 30" | 38" | Quarry Duty | Steel | €6,395.17 | |
| CQD36044X45 | 36" | 44" | Quarry Duty | Steel | €8,077.84 | |
| CQD36063X45 | 36" | 63" | Quarry Duty | Steel | €9,923.42 | |
| CQD20032X45 | 20" | 32" | Quarry Duty | Steel | €3,564.72 | |
| CQD30044X45 | 30" | 44" | Quarry Duty | Steel | €6,804.89 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JVF035
- KLEIN TOOLS 5507 55607-4 Tool Guard Pole Pruning Saw, Overall Length 16 Inch
- PIP 2385-5 Hand Protection Insulated Coated Gloves, L, Each
- KUNKLE 916BHGV03AKE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, H Orifice, 1 1/2 Inch Inlet Size
- PARKER 07L42BE Compressed Air Lubricator, Mist, 3/4 Inch NPT, 90 cfm, 150 psi Max Op Pressure
- GRAINGER HTSQ/11125-48 Carbon Steel Square Tube, 0.125 Inch Wall Thick, 1 Inch Width, 1 Inch Height
- GRAINGER ZUSA12CR10480-18 Silicone Strip, Deformation-Resistant, 2 x 36 Inch Size, 1/2 Inch Thickness, Brown
Explore More
- KEYSHAFT
- Combustion Analyzer Accessories
- Runner Cutters
- Class L Fuses
- Refrigerated Compressed Air Dryers
- Storage Trays
- RINGERS GLOVES R-267 Heavy Duty Oil Resistant Impact Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- GORLITZ Jetter Hoses
- MI-T-M Caps
- HUMBOLDT Laboratory pH Meters
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 34.5 mm Outside Dia.
- REES Explosion Proof Control Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CQD36051X45 Drum Pulley, Quarry Duty, 36 Inch O.D., 4.5 Inch Max Bore, 51 Inch Face Width, Steel
€8,986.72 /unit
