MARTIN SPROCKET CQD20026X45 Drum Pulley, Quarry Duty, 20 Inch O.D., MXT45 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,217.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 26" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Quarry Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 190.35 |
| Ship height (cm) | 66.04 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Type | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CQD20051X45 | 20" | 51" | Quarry Duty | Steel | €4,476.77 | |
| CQD30038X45 | 30" | 38" | Quarry Duty | Steel | €6,395.17 | |
| CQD36044X45 | 36" | 44" | Quarry Duty | Steel | €8,077.84 | |
| CQD36063X45 | 36" | 63" | Quarry Duty | Steel | €9,923.42 | |
| CQD20032X45 | 20" | 32" | Quarry Duty | Steel | €3,564.72 | |
| CQD30044X45 | 30" | 44" | Quarry Duty | Steel | €6,804.89 | |
| CQD30057X45 | 30" | 57" | Quarry Duty | Steel | €7,784.16 |
Explore Products
- HALLOWELL DRHC603684-3A-E-ME Boltless Shelving Add-on 60 x 36 3 Shelf
- GATES 920J10 Micro-V Belt, J Section
- DDS 193005TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 19 mm ID, 30 mm Od, 5 mm Width, 7 Psi
- NORTH BY HONEYWELL B140001 Inhalation Valve
- VERMONT GAGE 112424570 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 24.57 mm Size
- STAFFORD MFG 32L014HPCP Pipe Mounting Collar, Hinge Type, 0.857 Inch Bore, Steel
- NIBCO K157150 4812-LR T-Y Tee-Wye, Hub x Hub x Hub, 2 x 2 x 1 1/2 Inch Size, PVC, White
- WORLDWIDE ELECTRIC WDFC2500-4 Variable Frequency Drive, 460V, 300 HP, 375 Amps CT
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Heater Accessories
- Air Hammer Chisel Retainers
- Strip Heaters
- Stainless Steel Hose Assembly
- Contactor Accessories
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 2B
- IRONCLAD Box Handler Industrial Grip Gloves
- HAMILTON Kingpinless Caster
- BROWNING Steel Finished Bore Single Sprockets For No. 40 Chain, Hardened Teeth
- LINCOLN ELECTRIC Stainless Steel Stick Welding Electrodes
- TEKTON Long Bit Sockets, Torx
- MILWAUKEE VALVE Bronze Gate Valves, Threaded
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CQD20026X45 Drum Pulley, Quarry Duty, 20 Inch O.D., MXT45 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
€3,217.16 /unit
