MARTIN SPROCKET CQD36044X40 Drum Pulley, Quarry Duty, 36 Inch O.D., MXT40 Bushing, 44 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€7,211.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT40 |
| Face Width | 44" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 36" |
| Outside Diameter | 36" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Quarry Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 789.3 |
| Ship height (cm) | 111.76 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 91.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CQD20063X40 | 20" | 63" | Steel | Quarry Duty | €4,783.55 | |
| CQD16051X40 | 16" | 51" | Steel | Quarry Duty | €3,726.83 | |
| CQD24044X40 | 24" | 44" | Steel | Quarry Duty | €5,317.70 | |
| CQD36051X40 | 36" | 51" | Steel | Quarry Duty | €8,102.59 | |
| CQD18038X40 | 18" | 38" | Steel | Quarry Duty | €3,401.93 | |
| CQD16038X40 | 16" | 38" | Steel | Quarry Duty | €3,153.02 | |
| CQD20026X40 | 20" | 26" | Steel | Quarry Duty | €3,041.47 |
Explore Products
- CLE-LINE C20762 Silver/deming Drill 1 5/16 High Speed Steel 118 Degrees
- SLOAN 3365023
- CLEVELAND C80609WF
- ARMOR COAT UST237822 USS Washer, 7/16 In Fits Bolt Size, 1/2 In I.D., 1 1/4 In O.D., Armor Coat
- SLOAN 3345048 EL-497 Wall Plate Sensor
- TITAN FASTENERS FFF10352
- 3M 7010321028 80611603384 / 60076 / IT0.400RD6"P Heat Shrink Tubing, 0.4 Inch Inside Dia., 0.15 Inch I.D. After Shrinking
Explore More
- KEYSHAFT
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Spring Nuts
- Conveyor Tripod Stand
- Magnetic Drill Presses
- Antennas
- REVCOR Propeller, 26 inch
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Aluminum
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- LAKELAND Hooded Coveralls, Zipper, Blue
- WATTS Temperature Control Valve, Lead Free Copper Silicon Alloy
- DIXON Filter Elements
- DAYTON Wheels,PK2s
- TB WOODS 14 mm Pitch Belt Sprocket
- MCR SAFETY Aprons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CQD36044X40 Drum Pulley, Quarry Duty, 36 Inch O.D., MXT40 Bushing, 44 Inch Face Width, Steel
€7,211.07 /unit
