MARTIN SPROCKET 2 B 46 SDS Sheave, QD Bushing, 4.950 Inch Outside Dia., 2 Groove, 4.6 Inch Pitch Dia., Steel
4.950"
Get it by Tuesday, Apr 14
€111.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Diameter | 1/2" to 2" |
| Bore Type | QD Bushed |
| Bushing Type | SDS |
| Face Width | 1 3/4" |
| Length | 1 3/4" |
| Material | Steel |
| Number Of Grooves | 2 |
| Outside Dia. | 4.95" |
| Outside Diameter | 4.95" |
| Pitch Dia. | 4 3/5" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-1-3v-1060-sds.pdf |
| Suitable For Use With | A, B Cross Section Belts |
| Type | Type A-2 Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.8 |
| Ship height (cm) | 4.45 |
| Ship length (cm) | 12.57 |
| Ship width (cm) | 12.57 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Outside Dia. | Type | Material | Pitch Dia. | Face Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2 B 34 SH | 3 3/4" | Solid Type E-1 | Steel | 3 2/5" | 1 3/4" | €85.30 | |
![]() |
2 B 36 SH | 3.95" | Solid Type D-1 | Steel | 3 3/5" | 1 3/4" | €89.73 | |
![]() |
2 B 38 SH | 4.15" | Solid Type D-1 | Steel | 3 4/5" | 1 3/4" | €94.19 | |
![]() |
2 B 40 SH | 4.35" | Solid Type A-1 | Steel | - | 1 3/4" | €97.74 | |
![]() |
2 B 42 SH | 4.55" | Solid Type A-1 | Steel | 4 1/5" | 1 3/4" | €102.18 | |
![]() |
2 B 44 SH | 4 3/4" | Solid Type A-1 | Steel | 4 2/5" | 1 3/4" | €106.62 | |
![]() |
2 B 48 SDS | 5.15" | Type A-2 Web | Steel | 4 4/5" | 1 3/4" | €115.50 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300100803 114030A38M100 Cordset, 4 Pole, Male Female, 10m, 16/4 Size, PVC, DC
- APOLLO VALVES 83B1481424 Class 600 3 Pcs Ball Valve with Vented Ball, Graphite Packing, Spiral Wound PTFE/PEEK Bearing 2 Inch, 2 x FNPT
- EATON SVX001A1-4A1B1C3D3 Adjustable Frequency Drive, 1HP, PROFIBUS DP, EMC H, Internal Brake Chopper, FR4
- DORIAN 5CHB-200
- TB WOODS AJ15A118 Disc Coupling Hub, Aj15-A X 1 Size
- BOSTON GEAR HF72630B5HP20 Right Angle Hollow Shaft Worm Gear Speed Reducer
- WESTWARD 20AN42 Tig Welding Rod, Stainless Steel, Er308Si/308Lsi, 0.035 x 36 Inch Size, 1 Lb.
Explore More
- KEYSHAFT
- Nonelectrical Properties Data Loggers
- Specialty Anchors
- Strut Channel Accessories
- Pendant Control Stations
- Flange Nuts
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- VIEGA PROPRESS Reducers, Bronze, Press x FTG, EPDM Seal
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 692M Duplex Basket Strainers
- PALMGREN Vertical Toolroom Saw Blades
- SPEARS VALVES CPVC New Style Tank Adapters With Neoprene Gaskets, Socket x SR Fipt SS Collar
- REGAL Cobalt End Mills, Double End, HSS, CC, 2 Flutes, Bright
- BAILEIGH INDUSTRIAL Columns
- TRITON LocBoards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 2 B 46 SDS Sheave, QD Bushing, 4.950 Inch Outside Dia., 2 Groove, 4.6 Inch Pitch Dia., Steel
€111.08 /unit







