MARTIN SPROCKET 2 B 300 TB Sheave, TB Bushing, 30.350 Inch Outside Dia., 2 Groove, 30 Inch Pitch Dia., Cast Iron
30.350"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,091.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Diameter | 15/16" to 2 3/4" |
| Bore Type | Bushed |
| Bushing Type | TB 3020 |
| Face Width | 1 3/4" |
| Length | 3" |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Grooves | 2 |
| O.d. | 30.35" |
| Outside Dia. | 30.35" |
| Pitch Dia. | 30" |
| Suitable For Use With | A, B Cross Section Belt |
| Type | Type C Arm, Spoke |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.24 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 77.09 |
| Ship width (cm) | 77.09 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Outside Dia. | Type | Material | Pitch Dia. | Face Width | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2 B 34 TB | 3 3/4" | Arm, Spoke Type A-1 | Steel | 3 2/5" | 1 3/4" | - | €90.75 | |
![]() |
2 B 36 TB | 3.95" | Solid Type A-1 | Steel | 3 3/5" | 1 3/4" | - | €95.48 | |
![]() |
2 B 38 TB | 4.15" | Solid Type A-1 | Steel | 3 4/5" | 1 3/4" | - | €100.22 | |
![]() |
2 B 40 TB | 4.35" | Solid Type A-1 | Steel | - | 1 3/4" | - | €104.01 | |
![]() |
2 B 42 TB | 4.55" | Solid Type A-1 | Steel | 4 1/5" | 1 3/4" | - | €108.73 | |
![]() |
2 B 44 TB | 4 3/4" | Solid Type A-1 | Steel | 4 2/5" | 1 3/4" | - | €113.46 | |
![]() |
2 B 46 TB | 4.95" | Solid Type A-1 | Steel | 4 3/5" | 1 3/4" | - | €118.18 |
Explore Products
- BRADY PS-250-150-BR-S 130546 Precut Label Roll, 1/4 x 1 1/2 Inch, Polyolefin, Brown, For 20 AWG to 28 AWG Wire Gauge
- CONEX BANNINGER GF-5020M68SP Internal Reducer, 22 x 18mm Size
- ANVIL 0831039201 Nipple, Galvanized Steel, 2 Inch Pipe Size, 7 1/2 Inch Length, Threaded on Both Ends
- ARCH CUTTING TOOLS E02.5G SCLDR1.2 Boring Bar
- SMC VALVES NCQ8B300-250 Compact Cylinder, 3 Inch Size, Double Acting
- GRAINGER BULKRSBHS701083 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 2 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
- POLYKEN 827 Film Tape Polyethylene Black 48mm x 33m
- HONEYWELL 14004905-009/U Pneumatic Reciever Gauge, Diameter 3-1/2 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Faceshield Mounting Accessories
- Hazardous Location Air Conditioners
- Universal AC/DC Motors
- Motorised Dampers
- Alternating Relays
- ROLL PRODUCTS Hazardous Chemical Labels
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- ANVIL AS687 Series Slotted U Supports
- ANVIL AS858 Series Heavy Duty Suspension Rod Beam Clamps
- APPROVED VENDOR Perforated Sheet, Steel
- JUSTRITE Sure-Grip EX Series Deep Slimline Standard Safety Cabinets
- BRENNAN INDUSTRIES Union Tees
- SLOAN Regal Exposed Sensor Water Closet Flushometers
- ZSI-FOSTER 3FRL Series Sockets, 3/8 Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 2 B 300 TB Sheave, TB Bushing, 30.350 Inch Outside Dia., 2 Groove, 30 Inch Pitch Dia., Cast Iron
€1,091.98 /unit





