MARTIN SPROCKET 2 5V 440 SH Sheave, QD Bushing, 4.4 Inch Outside Dia., 2 Groove, 4.3 Inch Pitch Dia., Cast Iron
4.4"
Get it by Tuesday, Apr 14
€162.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Diameter | 0.5" to 1.688" |
| Bore Type | QD Bushed |
| Bushing Type | SH |
| Face Width | 1.688" |
| Length | 1 11/16" |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Grooves | 2 |
| O.d. | 4 2/5" |
| Outside Dia. | 4 2/5" |
| Pitch Dia. | 4.3" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-1-3v-1060-sds.pdf |
| Suitable For Use With | 5V Cross Section V Belts |
| Type | Solid Type A-1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 11.18 |
| Ship width (cm) | 11.18 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Outside Dia. | Type | Face Width | Pitch Dia. | Material | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2 5V 710 SK | 7.1" | Solid Type C-1 | 1.688" | - | Cast Iron | - | €266.55 | |
![]() |
2 5V 750 SK | 7 1/2" | Solid Type C-1 | 1.688" | 7 2/5" | Cast Iron | - | €270.99 | |
![]() |
2 5V 800 SK | 8" | Solid Type C-1 | 1.688" | 7.9" | Cast Iron | - | €275.45 | |
![]() |
2 5V 850 SK | 8 1/2" | Solid Type C-1 | 1.688" | 8 2/5" | Cast Iron | - | €284.33 | |
![]() |
2 5V 900 SK | 9" | Type C-2 Web | 1.688" | 8.9" | Cast Iron | - | €302.09 | |
![]() |
2 5V 925 SK | 9 1/4" | Type C-2 Web | 1.688" | 9.15" | Cast Iron | - | €322.98 | |
![]() |
2 5V 975 SK | 9 3/4" | Arm, Spoke Type C-3 | 1.688" | 9.65" | Cast Iron | - | €335.41 |
Explore Products
- HAMILTON W-828-HVB-3/4 Metal Wheel, 8 Diameter X 2.75 Inch Size
- GRAINGER 3F.25X3-72 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick, 3 Inch X 6 Ft Size, Cold Finished, Mill
- APPLETON ELECTRIC KPCL1075J548LUP Light Fixture, 100W
- MAIN FILTER INC. MF0062142 FS142B9T60 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Seal, 8.346 Inch Height
- RED HAT K3A552V Fuel Gas Solenoid Valve, 3/4 Inch Pipe Size
- BANNER STAKES PL4024 Plus Barrier System Base Plastic Black
- MILWAUKEE 48-20-4365 Hammer Drill Bit Spline 7/8 x 22 In
- SLOAN 3122610 Flush Valve, 1 gpf Flush Volume
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- Burnishers
- Wheel Risers
- Screw Caps
- Stock Cart Shelves
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- AKRO-MILS 13018 Stak-N-Store Bins
- TEMPCO TRH3 Series Tubular Radiant Heaters
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- RUBBERMAID Microfiber Pad Holder
- VULCAN HART Mounting Bracket
- REGAL End Mills, Double End, 2 Flutes, HSS, CC, TiCN
- WESTWARD Welding Blankets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 2 5V 440 SH Sheave, QD Bushing, 4.4 Inch Outside Dia., 2 Groove, 4.3 Inch Pitch Dia., Cast Iron
€162.15 /unit







