FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Bore Diameter | 0.5" to 1.688" |
| Bore Type | QD Bushed |
| Bushing Type | SH |
| Face Width | 1.813" |
| Flange Diameter | 3 1/8" |
| Length | 1 5/16" |
| Material | Steel |
| No. Of Grooves | 18 |
| No. Of Teeth | 18 |
| Outside Diameter | 2.811" |
| Pitch | 1/2" |
| Pitch Diameter | 2.865" |
| Suitable For Use With | 1 1/2" W Type H Belt |
| Type | Solid Type EF-1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.81 |
| Ship height (cm) | 3.33 |
| Ship length (cm) | 7.14 |
| Ship width (cm) | 7.14 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Face Width | Material | Type | Flange Dia. | Pitch Dia. | Bore Type | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
30H100 SD | 1.312" | Cast Iron | Solid Type GF-1 | 5.005" | - | QD Bushed | 1/2" | €186.29 | |
![]() |
32H100 SK | 1.313" | Cast Iron | Solid Type GF-1 | 5.323" | - | QD Bushed | 1/2" | €199.83 | |
![]() |
36H100 SK | 1.313" | Cast Iron | Solid Type GF-1 | 5.959" | - | QD Bushed | 1/2" | €233.56 | |
![]() |
40H100 SK | 1.313" | Cast Iron | Solid Type GF-1 | 6.595" | - | QD Bushed | 1/2" | €261.74 | |
![]() |
44H100 SK | 1.313" | Cast Iron | Solid Type GF-1 | 7.231" | 7.003" | QD Bushed | 1/2" | €307.59 | |
![]() |
48H100 SK | 1.313" | Cast Iron | Solid Type GF-2 | 7.867" | - | QD Bushed | 1/2" | €273.47 | |
![]() |
60H100 SF | 1.313" | Cast Iron | Type H-2 Web | - | - | QD Bushed | 1/2" | €280.66 |
Explore Products
- BUSSMANN HSK-40
- BOSTON GEAR P01074
- GATES 5/3VP1120 Banded V-Belt, 5 Strand, 112 Inch Outside Length
- PEER CHAIN 17549 Roller Chain, C55B Pitch, 10 Feet Length
- BOSTON GEAR H03362
- EATON 10250T397LRD60 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Red Actuator, 60 Vac/Dc Light Unit, 60 Vac/Dc Lamp
- HONEYWELL 6PA195 Replacement Switch Actuator
- VULCAN HART 716410 Latch Stop
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Bucket and Wringer Combinations
- Spanner Wrenches
- Fire Extinguisher Cabinets
- Pool and Spa Accessories
- Turbine Pumps
- PEWAG Chain Sling, Grade 100
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Galvanized
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
- BRADY Vehicle Placard, Poison Gas 2
- EATON Mounting Cages
- HUMBOLDT Bacon Bomb Samplers
- ENERPAC Low Profile Hydraulic Torque Wrenches
- SIOUX CHIEF Nylon Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 18H150 SH Timing Pulley, 18 Teeth, 1.813 Inch Face Width, 1.5 Inch Belt Width, Steel
€127.54 /unit







