MARTIN SPROCKET 12SC78 Flange, 10 Inch Outside Diameter, 2.878 Inch Bore, 12 Size, Cast Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€397.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Coupling Size | 012 |
| Hub Diameter | 5 3/4" |
| Hub Length | 1 1/32" |
| Length Through Bore | 2 27/32" |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed | 2800 RPM |
| Outside Dia. | 10" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-10s-1-1-8.pdf |
| Type | Type SC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.39 |
| Ship height (cm) | 7.21 |
| Ship length (cm) | 14.61 |
| Ship width (cm) | 14.61 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Outside Dia. | Coupling Size | Length Through Bore | Hub Length | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4JSC35 | Steel | 2.46" | 04 | 2 3/8" | 2" | Type SC | €42.54 | |
| 5SC35 | Steel | 3 1/4" | 05 | 1 3/8" | 1 3/32" | Type SC | €61.45 | |
| 10SC48 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 1/4" | 11/32" | Type SC | €245.75 | |
| 8SC35 | Steel | 5.45" | - | - | - | - | €122.88 | |
| 9SC50 | Cast Iron | 6.35" | 09 | 2 3/8" | 2 23/32" | Type SC | €255.22 | |
| 10SC50 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 3/8" | 15/32" | Type SC | €264.66 | |
| 11SC48 | Cast Iron | 8 5/8" | 011 | 1.54" to 1.55" | 1/32" | Type SC | €348.39 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 506-46PK2 Wire Pipe Hook, 1 in IPS, Steel
- GATES 5/5M307JB Belt, 12.09 Inch Length, 0.118 Inch Thickness
- AIRMASTER FAN 03033 Safety Cord Lock Assembly
- COOPER B-LINE 6618-12WT Wiring Trough, 18 x 6 x 6 Inch Size, Hinged Covered, Steel, Gray
- GRAINGER BULK-PR-AC-270 Plastic Rod, 2 Ft Length, White, Opaque, 600 Psi Tensile Strength
- MEM CO 1/2BSPT-B6 Barb Fitting, Brass, Male Bspt X Barbed, 1/2 Inch Pipe Size
- SCHLAGE F170 JAZ 619 Door Lever Lockset, Grade 2, Jazz, Satin Nickel, Not Keyed
- APPROVED VENDOR M51000.080.0120 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 120 mm Lg., Gr. A2, Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Mini-Pleat Filters
- Hanging Folding Chair and Table Trucks
- Pipe Locators
- Gear Lockers
- Temperature Controlled Rooms
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- SPEARS VALVES PVC Class 200 IPS Fabricated Fitting Couplings, Socket x Socket
- PROTO Combination Wrenches
- NORTH AMERICAN Water Softeners
- STORM INTERFACE Keyless Access Control Keypads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 12SC78 Flange, 10 Inch Outside Diameter, 2.878 Inch Bore, 12 Size, Cast Steel
€397.00 /unit


