MARTIN SPROCKET 11SC48 Flange, 8.625 Inch Outside Diameter, 2.877 Inch Bore, 11 Size, Cast Steel
Get it by Monday, Apr 13
€348.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Coupling Size | 011 |
| Hub Diameter | 4.872" |
| Hub Length | 1/32" |
| Length Through Bore | 1.54" to 1.55" |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed | 3600 RPM |
| Outside Dia. | 8 5/8" |
| Type | Type SC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.63 |
| Ship length (cm) | 21.92 |
| Ship width (cm) | 21.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Outside Dia. | Coupling Size | Length Through Bore | Hub Length | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4JSC35 | Steel | 2.46" | 04 | 2 3/8" | 2" | Type SC | €42.54 | |
| 5SC35 | Steel | 3 1/4" | 05 | 1 3/8" | 1 3/32" | Type SC | €61.45 | |
| 10SC48 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 1/4" | 11/32" | Type SC | €245.75 | |
| 8SC35 | Steel | 5.45" | - | - | - | - | €122.88 | |
| 9SC50 | Cast Iron | 6.35" | 09 | 2 3/8" | 2 23/32" | Type SC | €255.22 | |
| 10SC50 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 3/8" | 15/32" | Type SC | €264.66 | |
| 12SC70 | Cast Iron | 10" | 012 | 2 15/32" | 21/32" | Type SC | €388.88 |
Explore Products
- EAGLE 1926XBEI Vertical Drum Cabinet
- SOLAIRA SCOSY15120B Electric Infrared Heater, 1500W Watt Output, 120VAC, 1-Phase, Plug-In, 45 Deg Beam Pattern
- BRADY B30-246-595-NFR Precut Label Roll, 1 1/8 x 3 Inch, Vinyl, Blue/Red/White/Yellow, Outdoor, 300 Label
- GRAINGER 5ZW54 Poly Tubing, 8 Inch Width, 1075 Ft Roll Length, Fda Compliant, 3 Inch Core Dia
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBTT0406BK
- SPEAKMAN S-5000-E15 Shower Head, Exhilaration
- HUCO 726.25 Multi Beam Coupling, 6 Beam, Set Screw Style, 25 Size, Aluminium
- DORIAN DBOMH-24/40M-ASDUCR-4
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Sheets and Strips
- Sanding Sheet Hand Pad Holders and Blocks
- Split End Blanks
- Welding Accessories
- Non-Illuminated Push Button Operators
- AKRO-MILS 13014 Stak-N-Store Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Metric Hollow Punch Kits
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- TASCO TRI-GRIP Reusable Earplugs
- OK INDUSTRIES Wrap/Strip/Unwrap Tools
- VESTIL Electric Drum Pump
- EATON PowerXL DC1 Adjustable Frequency Drives
- VIKAN Short Handle Scrubbing Brushes, Soft/Split
- BLACK & DECKER Clamps
- DUPONT Collared Chemical Resistant Coveralls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 11SC48 Flange, 8.625 Inch Outside Diameter, 2.877 Inch Bore, 11 Size, Cast Steel
€348.39 /unit

