FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Coupling Size | 010 |
| Hub Diameter | 4 3/8" |
| Hub Length | 11/32" |
| Length Through Bore | 2 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed | 3600 RPM |
| Outside Dia. | 7 1/2" |
| Type | Type SC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.41 |
| Ship length (cm) | 19.05 |
| Ship width (cm) | 19.05 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Outside Dia. | Coupling Size | Length Through Bore | Hub Length | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4JSC35 | Steel | 2.46" | 04 | 2 3/8" | 2" | Type SC | €42.54 | |
| 5SC35 | Steel | 3 1/4" | 05 | 1 3/8" | 1 3/32" | Type SC | €61.45 | |
| 8SC35 | Steel | 5.45" | - | - | - | - | €122.88 | |
| 9SC50 | Cast Iron | 6.35" | 09 | 2 3/8" | 2 23/32" | Type SC | €255.22 | |
| 10SC50 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 3/8" | 15/32" | Type SC | €264.66 | |
| 11SC48 | Cast Iron | 8 5/8" | 011 | 1.54" to 1.55" | 1/32" | Type SC | €348.39 | |
| 12SC70 | Cast Iron | 10" | 012 | 2 15/32" | 21/32" | Type SC | €388.88 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 42052 Cutting End Mill, ‎1/4 Inch Dia., 3/8 Inch Shank
- DAYTON 6K969 Farm Duty Motor Capacitor Start TEFC 7-1/2hp 1740 rpm
- NEWCO ABA22008
- BRADY M6-76-461 174351 Label, Rectangle, 19/32 x 1 5/8 Inch, Polyester, Clear/White, -321 - 230 Deg F, 250 Label
- LYNDEX-NIKKEN 075-003 Collet, Round Face, 3/64 Inch Size
- APPROVED VENDOR 1CFW9 Plow Bolt, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., Blk Oxide, FT, Dome
- EDWARDS SIGNALING K-RLCD Remote Annunciator
- APPROVED VENDOR 5P903 Cap 1 Inch Npt Galvanised Malleable Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Blaster Accessories
- Manual Winches
- Chain and Cable Hooks
- Drum Pumps
- Clamping Kits
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- LOUISVILLE FM1500 Series Fiberglass Twin Front Ladders
- FERNCO Qwik Bushings
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- BRADY Vehicle Placard, Explosive 1.2G
- DAYTON IEC Delay Timers
- SOUTHWIRE COMPANY GPT Series Rip Cord
- AKRO-MILS Akrobins Series Wire Shelving Systems
- REGAL STI Bottom Hand Taps, HSS, TiN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 10SC48 Flange, 7.5 Inch Outside Diameter, 2.375 Inch Bore, 10 Size, Cast Steel
€245.75 /unit

