MARTIN SPROCKET 11SC50 Flange, 8.625 Inch Outside Diameter, 2.877 Inch Bore, 11 Size, Cast Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€364.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Coupling Size | 011 |
| Hub Diameter | 4.872" |
| Hub Length | 1/16" |
| Length Through Bore | 1.57" to 1.58" |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed | 3600 RPM |
| Outside Dia. | 8 5/8" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-10s-1-1-8.pdf |
| Type | Type SC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.67 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 12.37 |
| Ship width (cm) | 12.37 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Outside Dia. | Coupling Size | Length Through Bore | Hub Length | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4JSC35 | Steel | 2.46" | 04 | 2 3/8" | 2" | Type SC | €42.54 | |
| 5SC35 | Steel | 3 1/4" | 05 | 1 3/8" | 1 3/32" | Type SC | €61.45 | |
| 10SC48 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 1/4" | 11/32" | Type SC | €245.75 | |
| 8SC35 | Steel | 5.45" | - | - | - | - | €122.88 | |
| 9SC50 | Cast Iron | 6.35" | 09 | 2 3/8" | 2 23/32" | Type SC | €255.22 | |
| 10SC50 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 3/8" | 15/32" | Type SC | €264.66 | |
| 11SC48 | Cast Iron | 8 5/8" | 011 | 1.54" to 1.55" | 1/32" | Type SC | €348.39 |
Explore Products
- DYNABRADE 59003 Air Orbital Sander
- THOMAS & BETTS 5123 Compression Connector, 1/2 Inch Size
- APOLLO VALVES 94A10601 Ball Valve, 1 1/4 in Pipe, Full, 600 psi CWP, 0 to 400 Deg. F, Lever Handle, Female NPT
- APPROVED VENDOR 6RCU8 Elbow 90 Degree1-1/2 Inch Red Brass
- PRECISION BRAND 42134 Slotted Shim Tab B 0.0005 Inch
- EATON 10250T182N Pilot Light Without Lens, 30mm Size, Transformer, 240 VAC, Incandescent, Round
- BUSSMANN NON-12 Low Voltage Fuse 12a Class K5 Non 250vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Surface Protection Films
- Insulated Tool Sets
- Turnbuckles
- Chartless Digital Recorders
- Precision Steel Squares
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- LOUISVILLE FXP1800HD Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- DESTACO 371-R Series Pull Action Latch Clamps
- DEWALT Coarse Grade, Arbor Mount Flap Disc
- AME INTERNATIONAL Locking U-Ring Sets
- BUSSMANN TB400 Series Double Row Terminal Blocks
- NIBCO 6506 Series Socket 45 Deg Elbows, S x S, Kynar Red PVDF Schedule 80
- FEDERAL SIGNAL FSEX Explosion-Proof Strobe Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 11SC50 Flange, 8.625 Inch Outside Diameter, 2.877 Inch Bore, 11 Size, Cast Steel
€364.59 /unit


