MARTIN SPROCKET 10SC70-13 Flange, 7.5 Inch Outside Diameter, 3.375 Inch Bore, 10 Size, Cast Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€315.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Coupling Size | 010 |
| Hub Diameter | 3 13/16" |
| Hub Length | 1 15/32" |
| Length Through Bore | 3 3/8" |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Speed | 3600 RPM |
| Outside Dia. | 7 1/2" |
| Product Datasheet | martin-sprocket-10s-1-1-8.pdf |
| Type | Type SC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.53 |
| Ship height (cm) | 8.59 |
| Ship length (cm) | 9.68 |
| Ship width (cm) | 9.68 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Outside Dia. | Coupling Size | Length Through Bore | Hub Length | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4JSC35 | Steel | 2.46" | 04 | 2 3/8" | 2" | Type SC | €42.54 | |
| 5SC35 | Steel | 3 1/4" | 05 | 1 3/8" | 1 3/32" | Type SC | €61.45 | |
| 10SC48 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 1/4" | 11/32" | Type SC | €245.75 | |
| 8SC35 | Steel | 5.45" | - | - | - | - | €122.88 | |
| 9SC50 | Cast Iron | 6.35" | 09 | 2 3/8" | 2 23/32" | Type SC | €255.22 | |
| 10SC50 | Cast Iron | 7 1/2" | 010 | 2 3/8" | 15/32" | Type SC | €264.66 | |
| 11SC48 | Cast Iron | 8 5/8" | 011 | 1.54" to 1.55" | 1/32" | Type SC | €348.39 |
Explore Products
- IPS TC-5716 Hose Clamp, #16 Size
- BRADY 86665 Tag, Ladder Inspection, 5 3/4 x 3 Inch, White, Rectangle, Polyester, 100 Label
- BOSTON GEAR J00379
- APPROVED VENDOR 1NAN2 Extension Spring Utility 3 Overall Length 7/16 Outer Diameter
- EATON 4299SC Bottom/Top Feed Ground Fault Relay, 101 X 2040 Split Core, Sc-2 Special
- SIOUX CHIEF 888-GPM Closet Flange, With Plastic Ring, ABS, Domestic, 3 in Pipe
- ADVANCE TABCO CG-60 Corner Guards, 60 Inch Long X 2 X 2 Inch, 16 Ga Ss
- UNGER SMCMR Smartmop Cleaning System Mop
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Grinders
- Drain Strainers
- Vehicle Lift Systems
- Hose Clamp Assortments
- Lumber Crayons
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- ANVIL AS300EH Series Channel With Elongated Holes
- HOFFMAN Type 1 Small Enclosure Panels
- GATES High Torque Pulleys, 3MM Pitch
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-D Style, 815 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- MERSEN FERRAZ Class T Fuse Blocks, 300V
- TRITAN GE Series Spherical Plain Bearings, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 10SC70-13 Flange, 7.5 Inch Outside Diameter, 3.375 Inch Bore, 10 Size, Cast Steel
€315.97 /unit


