MARTIN SPROCKET 1030A40 Sprocket, 40 Teeth, 39.191 Inch Pitch Dia., Steel
39.191"
Get it by Thursday, Apr 9
€4,327.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Bore Diameter | 1.5" to 37.447" |
| Chain Size | #1030 |
| Length Through Bore | 1 1/4" |
| Material | Steel |
| No. Of Teeth | 40 |
| O.d. | 41.406" |
| Pitch | 3.075" |
| Pitch Dia. | 39.191" |
| Type | Type A Reboreable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 192.15 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Pitch Dia. | Number Of Teeth | Outside Dia. | Length Through Bore | Type | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1030A12 | 11.882" | 12 | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €564.44 | |
![]() |
1030A24 | 23.558" | 24 | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €1,652.74 | |
![]() |
1030A17 | 16.734" | 17 | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €941.22 | |
![]() |
1030A19 | 18.684" | 19 | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €1,075.93 | |
![]() |
1030A60 | 58.754" | 60 | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €9,454.66 | |
![]() |
1030A30 | 29.419" | 30 | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €2,508.01 | |
![]() |
1030A25 | 24.535" | - | - | 1 1/4" | Type A Reboreable | 3.075" | €1,782.66 |
Explore Products
- UNISTRUT P1001A-10PG Channel, 10 Feet Length, Pregalvanized
- APPROVED VENDOR U25140.013.0075 Wood Screw, Steel, 0.279 In Head Dia., 3/4 In Lg., 1 Drive Size, 6 Screw Size
- 3M 8905 Film Tape Polyester Blue 1 Inch x 10 yard
- SQUARE D 8736SDO2V02S Magnetic Motor Starter Nema 120v 3p 45a
- JET TOOLS JT9-894307 Milling Machine, X Y Z-Axis, Powerfeed
- VULCAN HART 719642 Steel Tube, 3/16 x 10 Feet Size
- USA SEALING BULK-CGF-361 Polypropylene Cam And Groove Fittings, 4 Inch Coupling Size, 4 Inch Hose Fitting Size
- BRADY B33-1-8117 153327 Label, 1/4 x 3/4 Inch, Polyester, Black, 10,000 Label
Explore More
- KEYSHAFT
- Cleaning Supplies Holders
- Thermostat Guards
- Chemical-Resistant Pumps
- Drum Dispensing and Containment Systems
- Polypropylene Tubing
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- REESE Trailer Jacks
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- LEESON Fan and Blower Duty Motors, Resilient Base
- SPEEDAIRE Vehicle Mounted Engine Driven Air Compressors
- SANDPIPER Manifold Spacers
- BANJO FITTINGS FDA Cam Lever Couplings, 1-Inch
- WILKERSON FRLs Mounting Brackets And Joiner Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET 1030A40 Sprocket, 40 Teeth, 39.191 Inch Pitch Dia., Steel
€4,327.30 /unit







