MAIN FILTER INC. MF0597811 D38B10DV Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.4 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.362" |
| Capacity | 9.36g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 234 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 7 2/5" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.347" |
| Top O.d. | 2.362" |
Product Details:
- Repalcement WIX D38B10DV
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Filter Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0058345 | Cellulose | 1.772" | 305 psi | 1.004" | - | 1.772" | Outside In | 61 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0058379 | Cellulose | 1.772" | 305 psi | 1.004" | 4 11/25" | 1.772" | Outside In | 85 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0058423 | Cellulose | - | 305 psi | 1.004" | 8.22" | 1.772" | Outside In | 155 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0058465 | Cellulose | 2.087" | 305 psi | 0.965" | 4 14/25" | 2.087" | Outside In | 144 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0058501 | Cellulose | 2.087" | 305 psi | 0.965" | - | 2.087" | Outside In | 268 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0058593 | Cellulose | 2.087" | 305 psi | 1.083" | 4 18/25" | 2.087" | Outside In | 126 sq. in. | - | RFQ
|
![]() |
MF0058691 | Cellulose | 3.071" | 305 psi | 1.701" | 4 14/25" | 3.071" | Outside In | 264 sq. in. | - | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0603393 S36E10CWV Hydraulic Filter, Cellulose/Water Removal, 25 Micron Rating, Viton Seal, 9.29 Inch Height
- MILTON-INDUSTRIES 1108 Fr Filter Regulator Duo, 1/2 Inch NPT, Polycarbonate
- VULCAN HART 719704 Burner
- CASH VALVE A361BWXZSNBS01-E3 Pressure Regulator, 3/8 Inch Size, Bronze, Water/Air, 20-70 PSI, Buna-N
- COOPER B-LINE 4412 GGV NK Wiring Trough, 12 x 4 x 4 Inch Size, Screw Covered, Galvanized Steel, Gray
- APPROVED VENDOR 82616 Pipe Nipple Schedule 160 1 x 12 In
- DBI-SALA 70007490652 7603100 Horizontal Lifeline System, 100 ft Lifeline Length, Permanent, Anchorage Connectors
- GRAINGER SFR4ANA.250X48.000X96.000 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 4 ft x 8 ft Nominal Size, 1/4 Inch Thick, Green
Explore More
- KEYSHAFT
- Tray Stands
- LED Surface Mount Fixtures
- Carbide End Mills
- Water Gauges
- Intrusion Systems
- AKRO-MILS 30230 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile
- ANSELL 37-155 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS200STSR Series Welded Channels
- DAYTON Type 3L FHP V Belts
- SUPER-STRUT Channel Angle Bracket
- ANVIL Galvanized Forged Steel Square Heavy Duty Plugs
- GRAINGER Water Supply Stops
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0597811 D38B10DV Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.4 Inch Height







