MAIN FILTER INC. MF0588514 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 5.472 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2 13/25" |
| Collapse Pressure | 15 psi |
| Cracking Pressure | 15 psi |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Filter Rating | 125 µm |
| Filter Size | 91 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Height | 5.472" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Thread Size | 1 mm |
| Top O.d. | 2 13/25" |
Product Details:
- Repalcement MP FILTRI
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Height | Bottom O.d. | Filter Rating | Filter Size | Filter Media | Cracking Pressure | Fluid Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0007065 | 2 13/25" | 4.291" | 2 13/25" | 125 µm | - | Wire Mesh | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0008456 | 3.386" | - | 3.386" | 125 µm | 235 sq. in. | Wire Mesh | 15 psi | HL/HM/HV/HH | - | RFQ
|
![]() |
MF0008877 | 3.386" | - | 3.386" | 125 µm | 117 sq. in. | Wire Mesh | 15 psi | HL/HM/HV/HH | - | RFQ
|
![]() |
MF0009114 | 1.811" | - | 1.811" | 125 µm | 49 sq. in. | Wire Mesh | 15 psi | HL/HM/HV/HH | - | RFQ
|
![]() |
MF0009123 | 2 13/25" | 4.291" | 2 13/25" | 125 µm | - | Wire Mesh | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0009130 | 3.386" | - | 3.386" | 125 µm | 117 sq. in. | Wire Mesh | 15 psi | HL/HM/HV/HH | - | RFQ
|
![]() |
MF0009132 | 3.386" | 7.874" | 3.386" | 125 µm | - | Wire Mesh | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- COXREELS HP1125-5-250-EA Motorized Hose Reel, 3/4 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
- MAIN FILTER INC. MF0166255 168300H6LL981XP Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 38.58 Inch Height
- PARKER PN354F Hydraulic Quick Connect Hose Coupling, 3/8 Inch Coupling Size, Brass
- DIXON RZL-440B-RVWB
- ZSI-FOSTER SM2014B Stacking Assembly, 14mm Size
- CLIMAX METAL PRODUCTS SD-008008-04QL Sanding Drum 1/2 Inch Diameter 1/2 Inch Width 30000 rpm
- APPLETON ELECTRIC MLAF263J5NBU Fluorescent Light Fixture, 1 Inch Npt Hub Size, Pendant Mount
- APPROVED VENDOR SF325IH Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size N
Explore More
- HARRINGTON
- KEYSHAFT
- WHEELER-REX
- ZIP UP
- SWIFT GREEN FILTERS
- Tweezers
- Pneumatic Strapping Sealers and Tensioners
- Rotary Tool Accessories
- Confined Space Entry Accessories
- Swing Clamp Arms
- DAYMARK 921 Steam Resistant Gloves
- KRYTOX XHT-1000 Series Extreme High Temperature PFPE Oil
- DESTACO 341-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Black, Metric
- MUELLER INDUSTRIES LF351 Iron Body Y Strainers
- SEE ALL INDUSTRIES Blank Tag, 5-1/4"H, 2-5/8"W
- PARKER Breather Vents
- BLACKBURN (T&B) Bulkhead Fittings
- VESTIL PARK-P-FD Series Fold Down Bollards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0588514 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 5.472 Inch Height





