LUMAPRO 6S6/BB/32V Incandescent Bulb, Candelabra Screw E12, S6, 32 Vac, 6 Watt, 2800 K, White, Clear
Item: AD9HZMModel: 6S6/BB/32VCross Ref: 4RZT4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Incandescent Lamp
Applications General Purpose
Bulb Base Type Candelabra Screw (E12)
Bulb Dia. 3/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Shape S6
Bulb Technology Incandescent
Color Temp. 2800 K
Current 0.19A
Dimmable Yes
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
High Output No
Housing Material Glass
Indoor/outdoor Usage Indoor
Initial Lumens 50 lm
Lamp Dia. 3/4"
Lamp Finish Clear
Lamp Shape S
Lamp Type Miniature S
Light Color White
Light Output 50 lm
Light Technology Incandescent
Lumens 50 lm
Manufacturers Warranty Length 1 yr.
Max. Overall Length 1 7/8"
Overall Lamp Shape S
Power Source Direct Wired
Primary Application General Purpose
Rated Life 1500 hrs.
Rough Service No
Shatter Resistance No
Shatter-resistant No
Start Type Line Voltage
Three-way No
Trade Number 6S6/32V
Voltage 32V AC
Wattage 6 W