LARSON ELECTRONICS LLC EPL-48-432-50KT5HO-SFC Explosion Proof Lighting T5HO 432W | AF6WRX 20LM06
LARSON ELECTRONICS LLC EPL-48-432-50KT5HO-SFC Explosion Proof Lighting T5HO 432W
Item: AF6WRXModel: EPL-48-432-50KT5HO-SFCCross Ref: 20LM06
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Explosion Proof Lighting
Ambient Temp. Range -22°F to +158°F
Baa Compliant Yes
Ca Title 24 Compliant Yes
Color Gray, White
Color Temperature 5000 K
Dimmable No
Emergency Battery Backup No
Finish Gray
Fixture Ballast Type Electronic
Fixture Rated Life 20000 hrs.
Fixture Type Explosion Proof
Fixture Voltage 120/220/240/277/347/480V AC
Fixture Wattage 432 W
For Bulb Shape T5HO
For Bulb Type Fluorescent
For Max. Bulb Wattage 54 W
For No. Of Bulbs 8
Height 9.828"
Housing Finish High Gloss
Housing Material Aluminum
Includes 1/2" Npt Hub Size, T5Ho Bulbs, Wall/Ceiling/Flat Surface Mounting Brackets
Ingress Protection Rating 67
Lamp Included Yes
Lamp Type Fluorescent
Lamp Watts 54 W
Length 52.266"
Lens Material Glass
Lighting Certification Unrated
Lighting Technology Fluorescent
Lumens 40000 lm
Lumens Per Watt 92 lm/W
Max. Ambient Temp. 158°F
Max. Fixture Wattage 432 W
Min. Ambient Temp. -22°F
Mounting Surface, Suspended
Mounting Location Surface
No. Of Bulbs 8
Number Of Ballasts 1
Number Of Lamps 8
Overall Height 9 3/4"
Overall Length 57 3/4"
Overall Width 24 7/8"
Standards Certified To Canadian Standards
Temperature Code T6
Ul/csa/etl Listed UL 1598 Listed, UL 595 Listed, UL 844 Listed, UL 924 Listed, UL Listed
Width 25.234"