KUNKLE 6010HGM01AAM0025 Safety Relief Valve 1-1/2 Inch x 2 Inch 25 Psi
Item: AG2LNGModel: 6010HGM01AAM0025Cross Ref: 31LD46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Safety Relief Valve
Asme Section Code Section I
Body Material Bronze
Compliance Section I Steam
Connection Type MNPT x FNPT
Disc Material Brass
Factory Set Pressure 25 psi
For Media Steam
Inlet Connection Size 1 1/2"
Inlet Size 1 1/2"
Inlet Type MNPT
Operating Pressure Range 18 psi to 264 psi
Operating Temperature Range -60°F to +425°F
Outlet Size 2"
Outlet Type FNPT
Overall Height 10 5/8"
Overall Length 2 3/4"
Overall Width 2 3/4"
Pressure Rating 3 psi to 250 psi
Pressure Setting Range 3 psi to 250 psi