KUNKLE 6010GFV01AKM0150 Safety Relief Valve 1-1/4 x 1-1/2 150psi
Item: AE4WRYModel: 6010GFV01AKM0150Cross Ref: 5NLD1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Safety Relief Valve
Asme Section Code Section Viii, Section Xiii
Disc Material Brass
Factory Set Pressure 165 psi
For Media Air, Gas
Inlet Type MNPT
Operating Pressure Range 18 psi to 314 psi
Overall Height 9 5/8"
Overall Length 5 1/4"
Overall Width 5 1/4"
Pressure Rating 3 psi to 300 psi
Pressure Setting Range 3 psi to 300 psi