KUNKLE 0548-C01-KM0165 Safety Relief Valve, 1/2 Inch Inlet Size, 165 PSI, Stainless Steel
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Safety Relief Valve |
| Inlet Size | 1/2" |
| Service | ASME VIII And XIII Air/Gas |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Variation | Brass Construction With NPT Threads |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Spring Material | Price | |
|---|---|---|---|
Explore Products
- ANSELL 11-550VP Coated Glove, A2, Nitrile 4, 1 Pair
- COOPER B-LINE SB862HRD6078FB Vertical Cable Manager, 14 Gauge, Steel, Flat Black, 78 Inch Size
- WOODHEAD 1300101318 116020A01F0602 Cordset, 6 Pole, Male Female, 6 Feet, 16/6 Size, PVC
- MERSEN FERRAZ A4BY700 Time Delay Fuse, 600V, 700A, Class L, 1 Pole
- SHUR-LINE 2007061 Gallon Paint Lid
- PARKER 14R113HC1
- DBI-SALA 70007409488 1103089 Arc-Flash Rated Full Body Harness
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin And Box Accessories
- Lubricant Storage and Dispensing Systems
- Direct Drive Corrosion Resistant Shutter Mount Fans
- Lobby Brooms
- Marine Bilge Pumps
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- MEMPHIS GLOVE Deerskin Leather Palm Gloves
- FACOM 54A Heavy Duty Offset Ring Wrenches
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Narrow Mouth HDPE Bottles
- SCHNEIDER ELECTRIC 30mm Maintained 2 Position Push/Pull Illuminated Push Button Operator
- DORIAN Threading Tool Holder
- HANDLE-IT Single High Add On Guard Rail
- LINN GEAR Change Gears, 20 Diametral Pitch
- SMC VALVES Manifold Block
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.