HUSKY 184212043108DA Pallet Rack Add-on Unit D42 H120 L108 | AB6FYY 21E939
HUSKY 184212043108DA Pallet Rack Add-on Unit D42 H120 L108
Item: AB6FYYModel: 184212043108DACross Ref: 21E939
In Stock
Pallet Rack Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Beam Step Height 1 1/2"
Capacity Per Shelf 5000 lbs.
Color Green, Orange
Connection Type Teardrop
Depth 42"
Finish Polyurethane, Galvanized
Footplates 4" x 4 1/4"
Footplates 4" x 4-1/4"
Load Capacity 19380 lbs.
Load Capacity Per Level 5060 lbs.
Number Of Shelves 2
Overall Depth 42"
Overall Height 10 ft.
Overall Width 111"
Pallet Rack Configuration Add On
Upright Load Capacity @ 36 In 21450 lbs.
Usable Width 9 ft.
Width 108"