HUSKY 184209643120DA Pallet Rack Add-on Unit D42 H 96 L120 | AB6FYV 21E936
HUSKY 184209643120DA Pallet Rack Add-on Unit D42 H 96 L120
Item: AB6FYVModel: 184209643120DACross Ref: 21E936
In Stock
Pallet Rack Configuration
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pallet Rack
Beam Gauge 16 ga.
Beam Step Height 1 1/2"
Capacity Per Shelf 4062 lbs.
Color Green, Orange
Connection Type Teardrop
Depth 42"
Finish Polyurethane, Galvanized
Footplates 4" x 4 1/4"
Footplates 4" x 4-1/4"
Height 96"
Load Capacity 19380 lbs.
Load Capacity Per Level 4190 lbs.
Material Steel
Number Of Levels 2
Number Of Shelves 2
Overall Depth 42"
Overall Height 8 ft.
Overall Width 123"
Pallet Rack Configuration Add On
Rack Material Polyurethane
Upright Gauge 14 ga.
Upright Load Capacity @ 36 In 21450 lbs.
Usable Width 10 ft.
Width 120"