HUBBELL HBLI25124 Extension Cord Reel, Flying Lead, White
Item: CR4FRTModel: HBLI25124Cross Ref: 56ED58
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Approvals ul.png
Cable Length 25 ft.
Cord Color Black
Cord Included Yes
Current Rating 20A
Location Indoor
Max. Amps 20A
Number Of Conductors 4
Number Of Outlets 0
Number Of Wires 4
Overall Depth 9 5/8"
Overall Height 14 1/2"
Overall Width 13"
Product Datasheet hubbell-hbli25124.pdf
Reel Capacity 25 ft. Of 12/4
Retractable Cord Length 25 ft.
Slip Ring Rating 20A @ 600V
Tension Method Field Convertible
Trade Designation SJO
Voltage 250V AC
Voltage Rating 250V AC
Winding Method #12/4 SJO
Wire Gauge 12 AWG, 4 AWG
Wire Size 12 AWG