HUBBELL HBLI25123 Extension Cord Reel, Flying Lead, White
Item: CR4FRKModel: HBLI25123Cross Ref: 56ED57
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Cord Included Yes
Cord Type #12/3 Sjo
Current Rating 20A
Location Indoor
Max. Amps 20A
Number Of Conductors 3
Number Of Outlets 0
Number Of Wires 3
Overall Depth 9 5/8"
Overall Height 14 1/2"
Overall Width 13"
Product Datasheet hubbell-hbli25123.pdf
Reel Capacity 25 ft. Of 12/3
Retractable Cord Length 25 ft.
Slip Ring Rating 20A @ 600V
Tension Method Field Convertible
Trade Designation SJO
Voltage 250V AC
Voltage Rating 250V AC
Winding Method #12/3 SJO
Wire Gauge 12 AWG, 3 AWG
Wire Size 12 AWG