HUBBELL HBLI25163 Extension Cord Reel, Flying Lead, White
Item: CR4FRLModel: HBLI25163Cross Ref: 56ED53
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Cord Included Yes
Cord Type #16/3 Sjo
Current Rating 10A
Location Indoor
Max. Amps 10A
Number Of Conductors 3
Number Of Outlets 0
Number Of Wires 3
Overall Depth 9 5/8"
Overall Height 14 1/2"
Overall Width 13"
Product Datasheet hubbell-hbli25163.pdf
Reel Capacity 25 ft. Of 16/3
Retractable Cord Length 25 ft.
Slip Ring Rating 10A @ 600V
Tension Method Field Convertible
Trade Designation SJO
Voltage 250V AC
Voltage Rating 250V AC
Winding Method Spring Retraction
Wire Gauge 16 AWG, 3 AWG
Wire Size 16 AWG