HUBBELL HBLI25104 Extension Cord Reel, Flying Lead, White
Item: CR4FRWModel: HBLI25104Cross Ref: 56ED60
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Extension Cord Reel
Approvals ul.png
Cord Color Black
Cord Included Yes
Cord Type #10/4 Sjo
Current Rating 30A
Enclosure Rating UL Type 1
Family Series Hubbell Cordsets
Feeder Cord Ending Flying Lead
Feeder Cord Ending Configuration Flying Lead
Feeder Cord Length 5 ft.
Includes Cord Yes
Location Indoor
Max. Amps 30A
Number Of Conductors 4
Number Of Outlets 0
Number Of Wires 4
Overall Depth 9 5/8"
Overall Height 14 1/2"
Overall Width 13"
Product Datasheet hubbell-hbli25104.pdf
Reel Capacity 25 ft. Of 10/4
Reel Color White
Reel Material Aluminum
Reel Mounting Bench, Ceiling, Wall
Reel Type Cable Reel
Retractable Cord Ending Flying Lead
Retractable Cord Ending Configuration Flying Lead
Retractable Cord Length 25 ft.
Slip Ring Rating 30A @ 600V
Tension Method Field Convertible
Trade Designation SJO
Voltage 250V AC
Voltage Rating 250V AC
Winding Method #10/4 SJO
Wire Gauge 10 AWG, 4 AWG
Wire Size 10 AWG