HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS RR15EQAL Duplex Receptacle, 15A, 125V, Almond
Product Specifications:
| Item | Receptacle |
| Amps | 15A |
| Color | Almond |
| Connectivity | Eight Push Wire Holes |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Style | Screw |
| Nema Rating | NEMA 5-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | 1 |
| Voltage | 125V AC |
| Wattage | 1875 W |
| Wattage | 1875 |
| Wire Size | #14 AWG to # 12 AWG |