HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS IN5100EM Interior | CE6TJN 24JN96
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS IN5100EM Interior, 100 A, 347/600V AC, IEC Grounding, Male, 4 Poles, 5 Wires
Item: CE6TJNModel: IN5100EMCross Ref: 24JN96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Replacement Interior
Amps 100A
Color Black
Compatible Device Current 100A
Compatible Device Wire No. 5
Current Rating 100A
Dielectric Strength Minimum 3000 V
Exposure Conditions Wateright
For Use With Inlets, Plugs
Gender Male
Grounding Style IEC
Material Thermoplastic
Mounting Style Screw
Number Of Poles 4.0
Number Of Wires 5.0
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-in5100em.pdf
Voltage Rating 347/600V AC
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG