HUB CITY 0270-10194 Worm Reducer, 11.922 Hp, 2.000 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 11 461/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 350 RPM |
| Output Diameter | 2" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2033 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- KLEIN TOOLS BD111 32042-2 Profilated Screwdriver, Tip Type #1 Phillips, Shank Length 3 Inch
- LINN GEAR 60ja11h Sprocket, 2.662 Inch Pitch Diameter, JA Bushing, Hardened Teeth
- EATON HVX002A1-2A1B1B5C4 Adjustable Frequency Drive, 2 HP, EMC H, 1 ext, 3 RO, NEMA Type 1, 230 V
- BRADY THT-57-473-10 29911 Precut Label Roll, 3/8 x 45/64 Inch, 3 11/32 Inch, Polyester, White, 10000 Label per Roll
- JOMAR VALVE 114-525PG T-422G T-handle
- HUBBELL - BRYANT 8450FR Receptacle, Single, 15-50R, 250V AC, 50 A, 3 Poles, Black, Screw Terminals, Std Protection
- BROWNING 1013515 3C240R V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 3 Groove, Cast Iron, 24 2/5 in OD, 1 1/8 in to 3 3/4 in Bore Dia
- SCHNEIDER ELECTRIC MP-2150-500 Electric Actuator, 120V, 25 Sec. 180 Deg. Rotation
Explore More
- KEYSHAFT
- Miscellaneous Hooks
- Flatware Dispensers
- Walk Ramps
- Cleanroom Products
- Pulsation Dampener
- ULTEM PEI Sheet Stock
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- HONEYWELL Rig Dog Knit Cold Protect Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant NPT Connectors
- SHURTAPE Masking Tapes
- BUSSMANN 170N Series Specialty Fuses
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Ball Check Valves, Socket And Threaded Ends, FKM
- JONES STEPHENS Inflatable Blocking Plugs
- 80/20 30 Series 30-3001 Single Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10194 Worm Reducer, 11.922 Hp, 2.000 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







