HUB CITY 0270-10169 Worm Reducer, 0.691 Hp, 1.750 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 0.691 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 17.5 RPM |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1567 lbs.-in. |
| Ratio | 100:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GEORG FISCHER 161591104 Venting And Bleed Valve 1 In
- OSG 952-5000 Inverted Cone Bur, Inverted Cone, SN-4, Single Cut, 1/2 x 1/2 Inch Head, 1/4 Inch Shank
- EATON NZMB2-AF110-BT-NA Molded Case Circuit Breaker, Nzm2-Frame, 750-1250A Delayed, 3-Pole, 110A, 440 Vac
- MILWAUKEE 49-66-4522 Mag Nut Driver 1/4 Inch Dr 1 7/8 L
- GROVE GEAR R8472163.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
- APOLLO VALVES 543DDBKVAA0100 SS Safety Relief Valve with SS Trim, Packed Lever, Viton Seat, Default Setting, 100 Psig, 3/4 x 1 Inch Size, MNPT x FNPT
- KERN AND SOHN OBB-A1503 Specimen Holder, 110mm Diameter
- TELEMECANIQUE SENSORS XXS18B1PM12 Cylindrical Ultrasonic Sensor, 18 mm Dia, Pnp, Discrete, 5 Pin M12 Male Connector
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Saws
- Dome Safety and Security Mirrors
- Water Quality Testing Kits
- Lift Table Accessories
- Hydraulic Cartridge Valves
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- SAFETY TECHNOLOGY INTERNATIONAL Universal Stopper Cover
- ER TAPE Self-fusing Tape 1 inch x 36 Feet
- 3M Heavy Wall Heat Shrink Tubing
- BALDOR / DODGE Polymer Sleeve EZ Kleen, Tapped-Base Pillow Block, Solid Journal Bearings
- PLAST-O-MATIC EBVF3-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10169 Worm Reducer, 0.691 Hp, 1.750 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







