HUB CITY 0270-10160 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.750 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Center Distance Range | Above 3.25" |
| Frame Size | 180TC |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Height | 15 |
| Hp Range | 7 1/2 hp (Less Than 10 hp) |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Hp | 8.092 hp |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Keyway Size | 1/4" x 1/8" |
| Length | 20 |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 2500 lbs.-in. to 5000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 2700 lbs.-in. |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Stainless Steel |
| Ratio | 10:01 |
| Ratio Range | 10:01 |
| Series | SSW320 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
| Width | 15 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- DAYTON 11A345 Grinder Pump 2 HP 230 Volts 11 Amps SS
- CONDOR USA 31WGXXXX Pressure Switch 3pst 160/200 Psi
- BALDOR / DODGE 066260 P4B-SD-207E Special Duty Bearing, Shaft Size 2.4375 Inch, Bore Tapered, Steel
- NORLAKE 153246 NOR-LAKE SCIENTIFIC 153246
- APPLETON ELECTRIC ELS21812T1
- ZOELLER 631-0036
- MAIN FILTER INC. MF0618022 557628 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.89 Inch Height
- BALDOR / DODGE 015252 5HRBM Elastomeric Coupling, Size 5, Rating 7500 Rpm
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Chain Barriers
- Hookup Wire
- Panel Truck Accessories
- Abrasive Mandrels
- Contact Level Sensors
- AKRO-MILS 33168 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile, Palm Dipped, 13 Gauge Thick
- BALLYMORE Lock N Stock Ladders
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- DESTACO 323 Series Pull Action Latch Clamps
- BLUCHER Wye, 45 Degrees
- CAMLOCK FITTINGS Female Coupler, Hose Shank
- JOHNSON CONTROLS Tees
- ACME ELECTRIC Sheaves
- SIOUX CHIEF Tank-To-Bowl Repairing Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10160 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.750 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







