HUB CITY 0270-10151 Worm Reducer, 4.373 Hp, 1.688 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 4.373 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 70 RPM |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3360 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- APPROVED VENDOR Z0544-188 Flat Washer, 5/16 In Fits Bolt Size, Oversized, 11/32 In I.D., 0.05 In Thk.
- GRAINGER MA-67102 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, Black
- ANVIL 0500016324 Rod Couplings With Sight Hole, Straight, 3/4 Inch Rod Size (a)
- KERN AND SOHN FOB 6K-3LM Bench Scale, 6000g Max. Weighing, 2g Readability
- WALTER TOOLS P2707-4R WPM Parallelogram Milling Insert, 3/16 Inch Thick
- CONEX BANNINGER PC5130 0151215 Tee, Reduced Branch, 15 x 15 x 12mm Size
- REGAL 007356AS88 Spiral Flute Tap, M4 x 0.7 Size, D1 Limit, 3 Flutes, Bottom With TiALN Coating
Explore More
- KEYSHAFT
- Shakers and Rotators
- Angle Pitch and Slope Locators
- Hydraulic Industrial Cylinder Mounts
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Encapsulated Chemical Suits
- PLAST-O-MATIC ARV Series Thermoplastic Air Release Valves
- IRONCLAD Framer Fingerless Dexterity Gloves
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- BURNDY E-C-G Type Transformer Tap Adapters, Copper
- BRADY Pipe Marker, Chilled Water Return
- PROTO Short Socket Bit 3/8 Drive
- B & P MANUFACTURING Tread Brake Truck Handles, Cable Style Disc Brake
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- NORTON ABRASIVES 1A1R Winter Diamond Resin Bond Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10151 Worm Reducer, 4.373 Hp, 1.688 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







