HUB CITY 0270-10150 Worm Reducer, 5.18 Hp, 1.688 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 5 9/50 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 87.5 RPM |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3267 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- REGAL 010381AS Thread Forming Tap, 5/16-24 Size, H5 Limit, Plug, Bright
- TEADIT CGF1100.018.112.300 Full Face Cut Gasket, NA1100, 1/8 Inch Thickness, 1-1/2 Inch Size, 300# Class
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS B3203000 211704 Boring Bar 0.32 Inch Bore 3 Inch Cut
- EATON SPHM3RM0010 Medium Time Delay Supplementary Protector, 277/480 VAC, 10A, 3 kA Interrupt, 3P
- HUMBOLDT H-4120H.4 30 Degree Cone, 0.5 sq. in., For COE Cone Penetrometer
- SANDVIK COROMANT LG123H050-16B-064BM Indexable Boring Bar, 6 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyed Different Padlocks
- Filter Bags
- Blind Rivets
- Forklift Trailer Spotters and Accessories
- Overhead Door Stops and Holders
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- ANSELL 87-155 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, HDPE
- VULCAN Strip Heater, 240V, 750 Watts
- EATON Fuse Blocks
- LUMAPRO T Shaped Miniature Light Bulbs
- WATTS P777 Series Y Wye Strainers
- SPEAKMAN Neo SLV-1040 Series Trim And Shower Packages
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10150 Worm Reducer, 5.18 Hp, 1.688 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







