HUB CITY 0270-10137 Worm Reducer, 6.127 Hp, 1.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 6.127 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 116.7 RPM |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2980 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- REGAL 027154AW Carbide Drill Bits, 9.1 mm Dia., Short without Coolant Holes, AlTiN Coated
- GRAINGER 2163_48_0 90 Degree Angle Stock 316, 4 Ft Overall Length, 1 1/2 Inch Outside Leg Length
- GROVE GEAR S8672387.00 Quill Input Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- NOTRAX 419C0024BL Dry Area Matting, Black, 60 cm Per Linear Meter Size
- ABILITY ONE 5120-00-900-6096 Sledge Hammer, Steel, Fiberglass Handle, 8 lb Head Wt, 1 1/2 Inch Dia
- EATON 7874A85G03 Replacement Ac Coil, 277 VAC, 50/60 Hz, 2/3P
- ZSI-FOSTER CBN1DS-PG Heavy Support, 2 Base, 28.813 Inch Height, 1-5/8 Inch Pre-Galvanized Channel
Explore More
- KEYSHAFT
- Hook Cutters
- Carpet/Rug/Mat Accessories
- Pipe/Tube Brushes
- Cylinder Hand Truck Accessories
- Test Lead Wire
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Gray
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- PROTO Alignment Pry Bars
- DAYTON Rotary Gear Pump Head
- COLDER PRODUCTS COMPANY NS6 Series Quick Disconnect Couplings
- LOVEJOY RunRight Inch Tensioners, Type RT N
- SIOUX CHIEF PowerPEX Type B Oxygen Barrier PEX Coils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10137 Worm Reducer, 6.127 Hp, 1.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel






