HUB CITY 0270-10136 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 8 23/250 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 175 RPM |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2700 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- OSG 886-6250 Oval Bur SE, Oval, SE-6A, Aluminium Cut, 5/8 x 1 Inch Head, 1/4 Inch Shank
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS M2460CG47-5LH57C Mobile Cart, 60 Inch W x 24 Inch D x 80 Inch H
- BANJO FITTINGS M7 Plastic Lanyard
- HEXARMOR 2051-XXL (11) Knit Gloves, Size 2XL, ANSI Cut Level A7, Uncoated, Uncoated, HPPE, 1 Pair
- VOLLRATH 379097 Spring
- SQUARE D LHL36225 Circuit Breaker Feed-thru 225 Amp 600vac 3p 35kaic@480v
- STEARNS BRAKES 1087031Q0MHF Brake Assembly
- MARTIN SPROCKET D24C57 Sprocket, 24B-2 Chain, 57 Teeth, 691.624 mm Pitch Dia., 713.849 mm O.D., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit Wire Cable Racks/Stands/Carts
- Cable Bits
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Grille and Shutter Accessories
- Coil and Carpet Lifting Rams
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Lever
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, Beige
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- HI-TECH DURAVENT Hose Cuff Screw On
- WALTER TOOLS ADGT Indexable Insert
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Zipper
- ANSELL Welds
- BLACK & DECKER Pads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10136 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel






