HUB CITY 0270-10135 Worm Reducer, 8.863 Hp, 1.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 8.863 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 233.3 RPM |
| Output Diameter | 1 5/8" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2232 lbs.-in. |
| Ratio | 8.02:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- DAYTON 50B880 Blower Wheel, 2RB59/2RB60/5ZPJ7, 2RB59/2RB60/5ZPJ7
- ANVIL 0500095278 Pipe Clamp, 30 Inch Pipe Size, Black
- VOLKEL 82357 Hand Tap, ISO 529/HSS-G, UNF 3/4 x 16 LH Size, Set of 3 Pcs
- VERMONT GAGE 141288270 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8827 Inch Size
- EATON AC1NO1NCJ2NT Auxiliary Contact With Test, 600 VAC, 10A, 1NC-1NO Contact
- AMERICAN TORCH TIP P-SP-49 Cutting Tip Size 49
- MILWAUKEE VALVE 424170 Ball Valve, Unibody, Stainless Steel, 1/2 Inch Valve Size
- APPLETON ELECTRIC MLSL105G1GFAZ2 High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
Explore More
- KEYSHAFT
- Polishing Belts
- Compartmented Drawers
- Air Cleaner Accessories
- Suction Diffuser Strainers
- Tea Cup Pipe Carriers
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- CHICAGO PNEUMATIC CP75 Series Angle Grinders
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- BRADY Pipe Marker, Helium
- METRO Utility Cart, 4 Swivel Casters
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Bits
- DETECTAPRO Metal Detectable Retractable Pens
- 3M 747D Cloth Spiral Bands
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10135 Worm Reducer, 8.863 Hp, 1.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel






