HUB CITY 0270-10132 Worm Reducer, 1.03 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 1 3/100 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 21.9 RPM |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2000 lbs.-in. |
| Ratio | 80:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON W+CBOLF
- TITAN FASTENERS DNA03006
- ASHLAND CONVEYOR DG18 Replacement Roller Diameter 1.9 Inch Bf 18 In
- THOMAS & BETTS 54120BTPFNM Copper Blank Tongue Lug, Peep Hole, Max 35kV, Wire Size 600 kcmil, Plain Finish
- APPLETON ELECTRIC KPAL1575GGPR Hazardous Lighting Fixture
- BRADY 7145-4-PK 171578 Pipe Marker, Hot Gas, Yellow, Black, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
- EATON SNT2P11K Field Mounted Shunt Trip Factory Installation Kit, 110 to 240 VAC/110 to 125 VDC
- DWYER INSTRUMENTS VFA-8-SSV Flowmeter Range
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Pads
- Caster Wheels
- Rekeyable Padlocks
- Spray Gun Accessories
- Below-the-Hook Pallet Lifters
- ANSELL 37-646 Alphatec Latex Free Chemical Resistant Gloves
- VIBCO ABS Air Cannons
- FLOJET 1740 Series Inlet Strainers
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 1/4" Inside Dia. Pressure Washer Hose
- SPEARS VALVES Schedule 40 Flanges Van Stone Style with Glass Filled PVC Ring
- HILMAN ROLLERS Omni-Skates
- MIGHTY LINE Keep Clear Triangle Floor Signs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10132 Worm Reducer, 1.03 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







