HUB CITY 0270-10121 Worm Reducer, 0.691 Hp, 1.438 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 0.691 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 17.5 RPM |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1567 lbs.-in. |
| Ratio | 100:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- MEM CO 3/8FB4-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel, Fnpt X Barbed, 3/8 Inch Pipe Size
- APPLETON ELECTRIC U23U314 Control Station Enclosure, Polyester
- SPEARS VALVES YS22C12-007C Wye Strainer, Socket, EPDM, 12 Mesh, 3/4 Size, CPVC
- ZSI-FOSTER 070CC080Z Clamp
- SMC VALVES CY1SG32-300Z Cylinder, 32 mm Size, Slide Bearing
- PALMGREN 9611255 000B Angle Vise With Base, 2.5 Inch Size
- FABORY M01210.300.0050 Hex Head Cap Screw, M30x3.5 Thread Size, Steel, 50 mm Lg., 18.7 mm Head Ht.
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Pillows
- Motor Lead Disconnects
- Chemical-Resistant Pumps
- Clip Bearings
- Shaft Grease Seals
- CAIMAN Heatrac Insulated Combo Cuff Winter Work Gloves
- PROTO Impact Socket, 1-1/2 Inch, Metric
- SUGATSUNE Folding Pull Handles
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- QORPAK Phenolic Bottle Cap
- VERMONT GAGE Class Zz Metric Gages, New
- EATON Bus Kits
- GARLAND MFG Kits
- GATES Banded V-Belts, D Section
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10121 Worm Reducer, 0.691 Hp, 1.438 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







