HUB CITY 0270-10102 Worm Reducer, 5.18 Hp, 1.250 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 5 9/50 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 87.5 RPM |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3267 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 120A12 Roller Chain Sprocket, 120 Chain, Stock Bore, 12 Teeth, 5.796 Inch Pitch Dia., Steel
- BROWNING VF2S-239 765005 Interchange General Unit, 5-7/16 in OAL/Dia, 2-7/16 in Bore Dia, Normal Duty Non-Expansion
- BALDOR / DODGE BF14C28T01984 BF1483 280-CC 19.84 Tapered Right Angle Reducer
- INSIZE ISL-A1-550 Linear DRO Scale, 22 in/550 mm Effective Range, +/-307µ Inch Accuracy, IP54, Cable
- OSG 2884400 Spiral Point Tap, #2-56 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, Bright, 2B / JIS 2, Plug
- AETNA BEARING 1316 Ball Thrust Bearing, 80 mm Bore, 115 mm Outside Dia., 2840 RPM
- SALSBURY INDUSTRIES 19175-14SRC Cell Phone Storage Locker, 16.25 x 40.75 x 5.75 Inch Size, 7 Door High
- PASS AND SEYMOUR 5262-GRY Hard Use Duplex Receptacle, Spec Grade, 15A, 125V, Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Lockout Kits
- Digital Multimeters
- Vacuum Cleaner Accessory Kits
- Wall/Desk/Window Thermometers
- Brazing Alloys
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- MCR SAFETY BearKat Series, Wraparound Frame Safety Glasses
- QEP Tile Cutters
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- VULCAN HART Element Clamp
- USA SEALING Rubber Sheet, Neoprene
- VESTIL POW-CAR Series Mast Options
- MI-T-M Rotating Nozzles
- STARRETT 99590 Series TENNAX-PRO Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10102 Worm Reducer, 5.18 Hp, 1.250 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







