HUB CITY 0270-10092 Worm Reducer, 3.619 Hp, 1.188 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 3.619 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 58.3 RPM |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3226 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- TRIM LOK INC X305-25 Rubber Seal Solid Round 0.5 Inch Width 25 Feet
- EATON CHR5G7NS
- AEROQUIP FF5541-2016S Hydraulic Flange Adapter, 1 1/4 Inch Hydraulic Hose ID, 1 1/2 Inch Hydraulic Flange Size
- SPEARS VALVES 406-131 Reducer Elbow, 90 Deg., Socket, Schedule 40, 1 x 3/4 Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0455442 BP718NW Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Buna Seal, 17.99 Inch Height
- SIEMENS 3SU1050-5BL31-0AA0 Non-Illuminated Selector Switch, 22 mm Size, 3 Position, Metal
- MAIN FILTER INC. MF0834329 HPTX1L43MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Buna Seal, 4.13 Inch Height
- B & P MANUFACTURING A8TS Handle with Pivot
Explore More
- KEYSHAFT
- Micrometer Torque Wrenches
- Measuring Cups
- Captive Panel Screws
- Broom Accessories
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- KEO Kounterbore Sets
- ASHLAND CONVEYOR Roller Bed Conveyor
- GROVE GEAR Bravo 520 Series Single Reduction Reducers
- TRI STAR Knit Cut Resistant Gloves
- IRONCLAD Leather Gloves
- LEGRIS 1821 Series Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-10092 Worm Reducer, 3.619 Hp, 1.188 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel







