HUB CITY 0270-09981 Worm Reducer, 6.127 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 6.127 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | B |
| Output | 116.7 RPM |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2980 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC CJLB1075GMTLUP Wet Location Fixture
- VERMONT GAGE 141197670 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9767 Inch Size
- APPLETON ELECTRIC KPSTL15150GPSR High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- APPROVED VENDOR P8816MK Drill Bushing Type Headless Press Fit Drill Size 41/64 In
- SIEMENS B290H Molded Case Circuit Breaker, 2P, 1 Phase, 22kAIC @ 240V
- CONEX BANNINGER 122050RRR401212 Ball Valve Red Lever, 1 1/2 Inch Size
- GROVE GEAR GR8600001.00 GR-B860-10-L Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.5 Inch I.D, 2.5 Inch O.D, Cast Iron
- GROVE GEAR EL8300053.00 EL-BM830-20-R-56 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Dual Pressure Controls
- Copper Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Spring Scales
- Tapping Tools
- Non Insulated Water Jugs
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- BOLLE SAFETY Hustler Safety Glasses
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- EAGLE BELTING Solid Core, Smooth Textured, Shore A 85 Round Belt
- HUBBELL - BRYANT Parallelling Tees, Single Pole
- DIXON Branch Tees
- AME INTERNATIONAL Valve Fishing Tools
- HUB CITY 260 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09981 Worm Reducer, 6.127 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel







