HUB CITY 0270-09949 Worm Reducer, 2.926 Hp, 2.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 2 463/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | B |
| Output | 43.75 RPM |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 3303 lbs.-in. |
| Ratio | 40:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0063468 R721C10P Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.23 Inch Height
- MERIT BRASS 635B-24 Union, Nominal Size 1-1/2 Inch
- STEARNS BRAKES 108201202WQF Brake Assembly
- SMC VALVES NCMC106-0300C-XC6 Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size
- BALDOR / DODGE 47Q05R21WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- ENERPAC A8 Lock On Clamp Toe For 10 Ton Cylinders
- PARLEC B40-10SM4 Shell Mill Holders Bt 40 1/2-20
- BALDOR / DODGE 034328 WSTU-LT10-45M Plain Bearing, Solidlube, Bore Round, Steel, Shaft Size 45.0 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Accessories
- Lawn Sprinklers
- Bulk Storage Lockers
- Laboratory Faucets
- Wireless Motion Sensors
- CASH ACME Temperature & Pressure Relief Valve, 150 psi
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- ANSELL 11-735 Hyflex A4 Cut Resistant Gloves
- KRYTOX 240AZ Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbow, Press X FNPT
- PORT-A-COOL Portable Evaporative Coolers
- E JAMES & CO Sponge Sheet, Gasket/Seal/Cushion, 50-70 (Shore 00)
- BUSSMANN 6125FF Fast Acting Subminiature Fuses
- MANITOWOC O-Rings
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Press Connection, Locking Handle, 250 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09949 Worm Reducer, 2.926 Hp, 2.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel







