HUB CITY 0270-09856 Worm Reducer, 1.03 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 1 3/100 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | B |
| Output | 21.9 RPM |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 2000 lbs.-in. |
| Ratio | 80:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- VALLEY CRAFT F80130A3 Bin Divider, 8 Compartments
- TENNSCO 6940 Storage Rack Add-On Unit, 96 x 36 x 120 Inch Size
- ANVIL 0560018921 1 Imp Rod/Threaded Tube Extension Split Clamp
- GRAINGER PS-PTFEB-152 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, 2 Inch Width X 36 Inch Length, Black, Opaque
- KEYSHAFT 1 1/4 GKS-316-3 Keyed Shaft, 1-1/4 Inch Dia., 3 Inch Length, 316 Stainless Steel
- TSUBAKI TFS60 Cam Clutch
- SMC VALVES ASN2-N03-S Exhaust Port Flow Control, 3/8 Inch Npt Valve Port Size, 0 To 145 PSI
Explore More
- KEYSHAFT
- Halogen Leak Detectors
- Shelf Liners
- Access Doors
- Motion Sensor Accessories
- Scroll Saw Blades
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- JACKSON SAFETY Due North Heavy Duty Industrial Ice Traction Aids-Integrated Spikes
- CAROL SOOW Type Carolprene Jacketed
- MJ MAY Film Stock, UHMW
- PLASTEC Blowers
- DELTA LOCK Interchangeable Core Cylinders
- GREENLEE Gator ESG50L Battery-Powered Cable Cutters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09856 Worm Reducer, 1.03 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel







