HUB CITY 0270-09413 Worm Reducer, 0.691 Hp, 2.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.691 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | A |
| Output | 17.5 RPM |
| Output Diameter | 2" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1567 lbs.-in. |
| Ratio | 100:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- KRUEGER HS2-2-73 Therma Level Gauge, 2 Inch NPT Opening, 73 Inch Depth, Stainless Steel Float
- MONOPRICE 9788 Ethernet Cable Cat6 75 feet Black 24AWG
- APPROVED VENDOR U51060.050.0125 Socket Head Cap Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, Flat, 1 1/4 In Lg., 0.251 In Head Ht., Pln
- AIGNEP N09020405000 Air Distributer, 3/8 NPT Main x 1/2 Aux
- VICKERS 02-325898
- TE-CO 20212 Clamping Kit Super 5/8 1-1/2 Inch 51 Pieces
- STAFFORD MFG 7L204 Shaft Collar, 1 Piece Split, Clamp Type, 2-1/4 Inch Bore, Steel
- POP PRG520-33 Jaw Pusher For AE2CUK
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbonator Pump Motors
- Circuit Breaker Lockouts
- Reader Eyewear
- Cooling Vests
- Rod Hangers
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS300KO Series Channel With Knock Outs
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- DIXON Female Elbows
- SLOAN Diaphragm Kits
- ENERPAC PU Series High Force Hydraulic Electric Pumps
- ZSI-FOSTER FST Series Straight Thru Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09413 Worm Reducer, 0.691 Hp, 2.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel







