HUB CITY 0270-09320 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Center Distance Range | Above 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Height | 15 |
| Hp Range | 7 1/2 hp (Less Than 10 hp) |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Hp | 8.092 hp |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 20 |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 2500 lbs.-in. to 5000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 2700 lbs.-in. |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Stainless Steel |
| Ratio | 10:01 |
| Ratio Range | 10:01 |
| Series | SSW320 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
| Width | 15 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09458 | 2.462 hp | C Face Quill | 50:1 | 3 1/4" | - | - | - | 35 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-09576 | 3.619 hp | C Face Quill | 30:1 | 3 1/4" | - | - | - | 58.3 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09589 | 2.926 hp | C Face Quill | 40:1 | 3 1/4" | - | - | - | 43.75 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09664 | 1.03 hp | C Face Quill | 80:1 | 3 1/4" | - | - | - | 21.9 RPM | €5,021.79 | |
![]() |
0270-09680 | - | C Face Quill | 10:1 | 3 1/4" | 175 RPM | 2.188" | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09869 | 0.691 hp | C Face Quill | 100:1 | 3 1/4" | - | - | - | 17.5 RPM | €4,968.82 | |
![]() |
0270-10122 | - | C Face Quill | 5:1 | 3 1/4" | 350 RPM | 1 1/2" | 180TC | - | - | RFQ
|
Explore Products
- DAYTON 4YY55 Motor Psc 3/4 Hp 1140 115/230v 48z Oao
- ACROVYN SM20MCV8F933N Corner Guard, Mission White, 3 x 96 x 5/64 Inch Size
- TECHNIKS 22945 Tool Holder 8 inch Length 1.0 inch Diameter
- ZOELLER 295-0069 Effluent Pump, Explosion Proof, 2F, 50 Inch Cord, 230V, 1Ph
- WALTER TOOLS A1249XPL-5.7 Jobber Length Drill Bit, 5.70 mm Size, 57 mm Flute Length, 93 mm Overall Length
- GATES 38009 Tension Pulley
- ANSELL 56-801 Bib Apron Yellow 45 Inch Length Universal
- WALTER TOOLS A1263-7.4 5061190 Jobber Drill Carbide 118 Degrees A Grade
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Pump Packages
- Exterior Mount Exhaust Fans
- Washer Assortments
- Electrical Sticks and Rescue Hooks
- Hydraulic Filters
- HELICOIL Complete Working Gages, UNC, 3B
- NORTH BY HONEYWELL NF11 Northflex Nylon Gloves, Red
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A2, Palm Dipped, Polyurethane, White
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- BRADY Pipe Marker, Chilled Water Supply
- KIPP K0005 Series, Cam Levers With External Thread, Metric
- KELCH Shrink Fit Tool Holder, Hole Diameter 4 mmmm
- RITTAL Mounting Panels
- SLOAN Royal 112 Exposed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09320 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.438 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel







