HUB CITY 0270-09027 Worm Reducer, 1.342 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 140TC |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Height | 11 |
| Hp Range | 1 hp to 1 1/2 hp (Less Than 2 hp) |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Hp | 1.342 hp |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 11 |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Rpm | 43.75 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1433 lbs.-in. |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Stainless Steel |
| Ratio | 40:01:00 |
| Ratio Range | 40:01:00 |
| Series | SSW240 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
| Width | 9 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08956 | - | C Face Quill | 50:1 | - | 35 RPM | 1.188" | - | - | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08962 | - | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | 175 RPM | 1 1/4" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08806 | 3.564 hp | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | - | - | 175 RPM | 140TC | - | RFQ
|
![]() |
0270-08839 | - | C Face Quill | 100:1 | 2.38" | 17.5 RPM | 1.438" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08804 | - | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | 350 RPM | 1.188" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08816 | 5.323 hp | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | - | - | 350 RPM | 140TC | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08935 | - | Quill | 100:01:00 | 2 2/5" | Hollow | 1" | 17.5 RPM | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- TITAN FASTENERS JJM07176
- STEARNS BRAKES 108702205009 Bissc-Htrbrassv.Below
- FIBERGRATE 350479
- INSIZE 6864-250E Indicator/Comparator Stand, Steel Base
- TEADIT CGR1570.116.212.150 Ring Cut Gasket, Tealon 1570, 1/16 Inch Thickness, 2-1/2 Inch Size, 150# Class
- VERMONT GAGE 141287890 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8789 Inch Size
- EATON FDE316032WU13 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 160A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
- APPLETON ELECTRIC SF1773L4050
Explore More
- KEYSHAFT
- Towing Accessories
- Sump and Sewage Basins
- Wireless Monitoring System Accessories
- Worm Gear Clamps
- Three Phase Transformers
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- MEMPHIS GLOVE Big Jake A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ANVIL 005G Series J Style Hangers, Electro-Galvanized Steel
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- SPEARS VALVES Schedule 40 PVC White Hot-Tap Saddles, EPDM Saddle x Socket (Spigot) SS316 Bolts
- SMC VALVES Mgcl Series Guided Cylinder
- BROWNING 3V Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 3 Grooves
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- NIBCO 4607-3-3 Series 90 Deg Elbows, FIPT x FIPT, PVC Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09027 Worm Reducer, 1.342 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel





