HUB CITY 0270-08804 Worm Reducer, 5.323 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 5.323 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 350 RPM |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 898 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08956 | - | C Face Quill | 50:1 | - | 35 RPM | 1.188" | - | - | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08962 | - | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | 175 RPM | 1 1/4" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08806 | 3.564 hp | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | - | - | 175 RPM | 140TC | - | RFQ
|
![]() |
0270-08839 | - | C Face Quill | 100:1 | 2.38" | 17.5 RPM | 1.438" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08816 | 5.323 hp | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | - | - | 350 RPM | 140TC | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08935 | - | Quill | 100:01:00 | 2 2/5" | Hollow | 1" | 17.5 RPM | 56C | - | RFQ
|
![]() |
0270-08679 | - | Quill | 40:01:00 | 2 2/5" | Left/Right | 1 1/8" | 43.75 RPM | 180TC | - | RFQ
|
Explore Products
- CHRISLYNN 83317-1.5 Free Running Insert, 3 1/8 In - 8 Thread Size, Tanged, 4.687 In Insert Lg., 3 1/8 In Drill Size
- SIEMENS BQ2B09000S01 Molded Case Circuit Breaker, 90A, 2P, 10kAIC at 240V
- EATON B27SNE30B010 Definite Purpose Starter, 30A, 208-240 V, Non-Reversing, 50/60 Hz, 1-Phase
- EATON 10250TM84 Legend Plate, Trip, 1/2 Round, Aluminum, Black, 1.75 Inch Ht, 1.75 Inch Wd
- EATON 8CLS-70 Current Limiting Fuse, 70A, 8.3 kV, 50 kA Interrupt
- SANDPIPER S30B1A1TANS000. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Metallic, Aluminum, 3 Inch Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Coolant Fed Drill Bits
- Toggle Bolts
- Bollards
- Acrylic Panels
- Agricultural Disc Bearings
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- OIL SAFE Cartridge Tube Hanging Hooks
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors
- LINCOLN ELECTRIC Welding Helmets
- YALE Rod Extension Light Bronze
- OIL SAFE Tritan Acrylic Columns
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Vertical 3-Way Ball Valves Regular Style, Spigot, EPDM
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL Extra Heavy Duty Duplex Receptacles, Hospital Grade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08804 Worm Reducer, 5.323 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel






