HUB CITY 0270-08930 Worm Reducer, 1.653 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Height | 11 |
| Hp Range | 1 hp to 1 1/2 hp (Less Than 2 hp) |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Hp | 1.653 hp |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 11 |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Rpm | 58.3 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1423 lbs.-in. |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Stainless Steel |
| Ratio | 30:01:00 |
| Ratio Range | 30:01:00 |
| Series | SSW240 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
| Width | 9 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08956 | - | C Face Quill | 50:1 | - | 35 RPM | 1.188" | - | - | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08962 | - | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | 175 RPM | 1 1/4" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08806 | 3.564 hp | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | - | - | 175 RPM | 140TC | - | RFQ
|
![]() |
0270-08839 | - | C Face Quill | 100:1 | 2.38" | 17.5 RPM | 1.438" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08804 | - | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | 350 RPM | 1.188" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08816 | 5.323 hp | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | - | - | 350 RPM | 140TC | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08935 | - | Quill | 100:01:00 | 2 2/5" | Hollow | 1" | 17.5 RPM | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- RIDGID 19913 Wheel, Asm
- EATON DBU17-125E Expulsion Fuse Refill Unit, 125A, 17.1 kV, 14.4 kV Nominal, Epoxy Tube
- GRAINGER 06Q031B04034 Ball Valve, 3/4 Inch Pipe, 3/4 Inch Tube, 1000 PSI, 32-320 Deg F, Weld
- T&S B-0736 Sill Faucet, 1/2 Inch NPT Female Inlet, 3/4 Inch GH Thread Outlet, Rough Chrome
- HAYWARD BYV22030A0NKI00
- TENNSCO 6940 Storage Rack Starter Unit, 60 x 36 x 72 Inch Size
- CEMENTEX USA ISS38-6TW Socket Set, With Torque Wrench, 3/8 Inch Square Drive, 6 Pieces
- TRITAN 50BS18H X 1 7/16 Sprocket 3.937 inch OD 1-7/16 inch BD #18
Explore More
- KEYSHAFT
- Lacing and Lacing Tools
- Check Nut Wrenches
- Drain Cocks
- Air Files
- Appliance Hand Trucks
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- RUD CHAIN Keys With Spring
- TEMPCO Flanged Immersion Heaters
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- STANLEY Universal Wrecking Tool
- WESTWARD Hss Round Adjustable Thread Die 1 Inch Pitch
- CASH VALVE K15 Series Pressure Regulators
- HEXARMOR Riggers Style General Purpose Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08930 Worm Reducer, 1.653 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel





