HUB CITY 0230-19945 Worm Reducer, 0.3 Hp at 1750 RPM Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.3 hp @ 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | Select |
| Output | 8.75 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1211 lbs.-in. |
| Ratio | 200:1 |
| Reduction | Double |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-19962 | 33/50 hp | 75:1 | - | - | 23.3 RPM | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19925 | 3/10 hp | 200:1 | - | - | 8.75 RPM | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | €2,037.51 | |
![]() |
0230-19944 | 0.37 hp | 150:1 | - | - | 11.7 RPM | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0230-19965 | - | 200:1 | 8.75 RPM | 1.188" | - | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0230-19969 | - | 500:1 | 3.5 RPM | 1.188" | - | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0230-19943 | - | 100:1 | 17.5 RPM | 1" | - | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | - | RFQ
|
![]() |
0230-19970 | - | 600:1 | 2.92 RPM | 1.188" | - | Double Worm | 2.06" | C Face Quill | - | RFQ
|
Explore Products
- SUPER-STRUT C789A-3/4B Insulation Protection Shield, 3/4 Inch Pipe Size
- EATON 220PM20A Full Non-Illuminated Pushbutton Cap, Matte, No Insert, Transmitted Color Legend
- GATES P48-20M-230 Sprocket, 9.06 Inch Belt Width, 230mm Width
- OSG 402-8750-BN11 Ball End Mill, 2 Flutes, 7/8 Inch Milling Dia., 1-1/2 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, TiAlN
- REGAL 010386AS88 Thread Forming Tap, 5/16-24 Size, H10 Limit, Bottom With TiALN Coating
- SPEARS VALVES 3301-8442PXI Tee Fitting/Connector, 21 x 21 x 4 Inch, Gasket End Style, 125 PSI Pressure
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Flexible Hose Systems
- Mobile Storage Cabinets
- Critical Area Vacuums
- Bedpan Washers
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Hex
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- DEVILBISS High Volume Low Pressure Spray Guns
- JB INDUSTRIES Manifold Hose Sets
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs
- HUB CITY Splined Couplings
- REGAL End Mills, Double End, 4 Flutes, HSS, NCC, ALTiN
- LIGHT EFFICIENT DESIGN Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-19945 Worm Reducer, 0.3 Hp at 1750 RPM Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron



