HUB CITY 0230-18825 Worm Reducer, 0.187 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,972.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" to 3 1/4" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.187 hp |
| Output Dia. | 1" |
| Output Rpm | 8.75 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Product Datasheet | hub-city-0230-18828.pdf |
| Product Line | Powercubex Worm Gear Drive |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 200:1 |
| Ratio Range | 100:1 to 250:1 |
| Service Factor | 1 |
| Torque Rating | 742 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- VERMONT GAGE 141165000 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6500 Inch Size
- ROPER PUMPS 1A-40 Foot Mounted Gear Pump, 14-1/8 Inch Plain Valve, 2 Inch Dia. NPT Port Each Side
- GRAINGER ZUSA-PF-5726 Nipple, Aluminum, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size, 4 Inch Overall Length
- BALDOR / DODGE 17A15H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- SMC VALVES PF3W740-F06-F-M Flow Switch, 3/4 Inch Size
- WINSMITH E35CDNS22000D4 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Double Worm Gear, Input Output Shaft
- APPLETON ELECTRIC MLAL102G1GMTLUP Light Fixture, 100W
- DORIAN E16M-M-SVMCL-11
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmets
- Relief Valves
- Door Hinges
- Eyewear Dispensers
- Flashlight Holsters and Cases
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Fire Resistant Long Sleeve UnderShirts
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Heat Treated Alloy Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- BUSSMANN 6125TD Series Time Delay Midget Fuses
- DAZOR LED Stretchview Clamp Base Magnifier, 42 Inch
- KERICK VALVE Float Valve and Float with Fixed Arms
- RULAND MANUFACTURING MDCS Series Keyed Single Disc Couplings, Clamp Style, Metric
- PARKER 66P Series Poly-Tite Female Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18825 Worm Reducer, 0.187 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,972.16 /unit







